Doprava zdarma pro nákupy nad 1 000 Kč

Léto, limonády a naše zuby

Přemýšleli jste někdy, proč máte divný pocit v ústech po vypití sladké limonády? Proč máte pocit, jakoby byly vaše zuby nějak měkčí, gumovější, méně hladké, prostě jiné?

Léto a studené sladké nápoje k sobě jednoduše patří, pojďme se ale spolu podívat, jaký vliv mají osvěžující limonády na zubní sklovinu, dásně a ústa. Možná příště sáhnete po obyčejné studené vodě s mátou.

 

 Proč vám limonády celkově neprospívají?

Sladké nápoje by se měly řadit na žebříčku skladby vašeho pitného režimu až někam na konec a v ideálním případě je pít opravdu výjimečně. V čem je problém? Limonády obsahují velké množství kalorií, které jsou ale označovány jako prázdné kalorie a neobsahují žádné potřebné nutriční hodnoty. Po vypití sladkého kalorického nápoje člověk navíc nemá pocit plnosti, jako kdyby snědl nějaké jídlo se stejnou kalorickou hodnotou. Jedná se tedy o takové kalorie navíc, kterými člověk nezažene hlad. V průměru jedna plechovka sladké limonády obsahuje kolem 150 kcal, což může při denní konzumaci vést k nečekanému nárůstu váhy (studie uvádí příbytek až 2,5 kg za rok, při konzumaci 1 sladkého nápoje denně, pokud člověk nesníží svůj kalorický příjem jinde).

 Navíc se uvádí, že sladké nápoje (ať už jsou slazené cukrem nebo náhražkami cukru), stimulují jedince k ještě větší konzumaci sladkého – vyvolávají totiž chuť na další cukrem nabité potraviny. To, že je limonáda druh nápoje a ne druh jídla jako třeba kousek zákusku, v lidech evokuje pocit, že nemusí při hubnutí tyto nápoje vyškrtávat jako třeba dorty, které jsou očividné a první na řadě při redukční dietě.

 Pití slazených limonád nemá vliv pouze na naší váhu, ale také na naše zdraví. Harvardská studie uvádí, že pitím 1-2 nápojů denně zvyšuje riziko vzniku cukrovky až o 26 % více než u lidí, kteří tyto nápoje nekonzumují. Pití limonád také může přispívat ke vzniku srdečních onemocnění, další provedená studie, které se zúčastnilo 40 000 osob ukázala zvýšené riziko srdečního infarktu a to až o 20 % více při konzumaci 1 plechovky sladkého nápoje denně, než u člověka, který limonády takto často nekonzumuje. U těchto nemocí to nekončí, sladké limonády ovlivňují také zdraví našich kostí, ale i zubů.

pexels-lucie-liz-3256807 

Jaký vliv mají limonády na vaše zuby?

Když už jsme si vyjmenovali vliv pití sladké sody na naši váhu a zdraví, jaký má vliv na naše zuby?

Cukr, který je v limonádách obsažen, reaguje v naší ústní dutině s bakteriemi, které se zde nacházejí a vytváří kyselinu, která následně napadá zuby. Tento chemický proces trvá asi 15-20 minut a opakuje se po každém loku. Nezastaví ho ani dietní nápoj, který má obdobné účinky jako nápoj s cukrem, jelikož obsahuje vlastní kyseliny, které způsobují podobné reakce.

K čemu vůbec při této reakci dochází? Tento proces má vliv na zubní sklovinu, kterou tak oslabuje – prochází nejvrchnější vrstvou zubu, kterou postupně narušuje a ve finále dochází k ztenčení zubní skloviny. Oslabená zubní sklovina je pak náchylnější na vznik zubních kazů.pexels-artem-beliaikin-926569

Zásady pro pití sladkých nápojů

Nechcete se svého občasného sladkého nápoje vzdát? V pořádku! Léto je čas dovolených, odpočinku, posezeních s přáteli a zábavy. Jednou za čas, když si dáte svůj oblíbený drink, snažte se alespoň dodržet následující zásady:

  • používejte brčko, které vaši zubní sklovinu alespoň trochu ochrání před stykem s cukernatým nápojem a eliminuje chemickou reakci při každém srknutí
  • pijte hodně vody spolu s limonádou, nebo alespoň limonádu vodou zapijte, zajistíte tak propláchnutí úst a snížení působení sladkého na zuby
  • limonády si dopřávejte výjimečně, myslete na své zdraví, pravidelná konzumace limonád ničemu dobrému neprospívá
  • od chuti na sladké a lepšímu pocitu v ústech vám může pomoci žvýkačka, nebo také naše novinka – mentolový sprej Toothy Fresh pro svěží dech, vyzkoušejte!pexels-sebastian-coman-photography-3407777

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení